Michał Francuz
Pianista

Biografia

Michał Francuz – artysta wszechstronny i charyzmatyczny.
Koncertujący pianista, kameralista oraz pedagog.

Jego pianistyka wyróz nia się nienagannym warsztatem, zaś same już interpretacje wykonywanych utworów – duz ą wyobraźnią dźwiękową, pełnią życia i wyrazu, a także siłą ekspresji.

Od ponad dwudziestu lat prowadzi działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowym i kameralnymi w Polsce oraz za granicą.

Znany jest publiczności większości krajów Europy, jak również USA, Algierii, Arabii Saudyjskiej, Indonezji, Indii i Wietnamu.

Pianista urodził się w 1980 roku w Szczecinie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie, w klasie fortepianu dra Mikołaja Szczęsnego. Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie profesora Waldemara Andrzejewskiego i od 2010 roku jest wykładowcą w katedrze kameralistyki macierzystej uczelni. Największy wpływ na jego rozwój artystyczny mieli m.in. prof. Halina Czerny- Stefańska, prof. Irma Hoffmeister, prof. Viera Nossina oraz prof. Jadwiga Kaliszewska.

Jako solista oraz kameralista współpracował m.in. z Filharmonią Poznańską, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Filharmonią Lwowską, Filharmonią Szczecińską, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Opolską, Filharmonią Koszalińską, Filharmonią Gorzowską, Filharmonią Jeleniogórską, Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestrą Feelharmony, Orkiestrą Colegium F, Orkiestrą Kameralną l’Autunno, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Polskim w Szczecinie, Teatrem Kameralnym w Szczecinie, Operą Bałtycką w Gdańsku oraz z Towarzystwem Muzycznym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.

Artysta ma za sobą udział w wielu festiwalach muzycznych na całym świecie, a także w rozmaitych przedsięwzięciach artystycznych. Inaugurował recitalem fortepianowym Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Antoninie, wielokrotnie koncertował w Dworku Chopina w Z
elazowej Woli oraz w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Wystąpił z recitalami chopinowskimi na Międzynarodowym Festiwalu Les Folles Journes Chopin – Chopin Open w Warszawie, zagrał recital podczas Cinquieme Festiwal Culturel International de Musique Symphonique w Algierii. Promował również twórczość polską podczas azjatyckiego tournée wykonując koncert Fryderyka Chopina w salach koncertowych w Indiach, Indonezji i Wietnamie.

W maju 2015 roku debiutował nowojorskiej Carnegie Hall. W dniach 22 – 23 lutego 2016 roku zrealizował projekt Francuz gra Beethovena, podczas którego wykonał 5 Koncertów Fortepianowych Ludwiga van Beethovena z towarzyszeniem Poznańskiej Orkiestry Symfonicznej. Wydarzenie to odniosło duz

y sukces i znalazło uznanie zarówno wśród melomanów jak i krytyków. Projekt Francuz gra Beethovena został powtórzony z powodzeniem w 2019 roku z Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej oraz w 2020 roku z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej.

Na początku 2020 roku wraz z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej wziął udział w europejskim tournée promującym muzykę polską wykonując Symfonię Koncertującą na Kwartet Fortepianowy i Orkiestrę Symfoniczną Aleksandra Tansmana.

W listopadzie 2020 roku inaugurował Lubomirski Festival, wykonując Koncert fortepianowy Es dur „Cesarski” L. van Beethovena w Filharmonii Narodowej we Lwowie, pod batutą maestro Volodymyra Syvokhipa.

Wystąpił podczas licznych festiwali m.in na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” w Zakopanem, Międzynarodowym Festiwalu Sacrum non Profanum w Trzęsaczu, Rzeszowskiej Jesieni Muzycznej, Festiwalu I.J. Paderewskiego w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalu Sacrum non Profanum w Trzęsaczu, Wiośnie Muzycznej, Szczecin Classic, Chopin w Barwach Jesieni w Antoninie i wielu innych.

W październiku 2016 roku był oficjalnym pianistą XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

W ostatnich latach nawiązał kameralną współpracę z wieloma wybitnymi osobistościami scen świata muzyki, spośród których moz

na wymienić takie nazwiska, jak: Bartek Nizioł, Iwona Sobotka, Richard Lin, Stefan Dohr, Bartosz Bryła, Agata Zubel, Jarosław Nadrzycki, Szymon Krzeszowiec, Pierro Massa, Jean-Marc Fessard, Jan Schulte-Bunert, Gro Sandvik, Moshe Aaron Espstein, Adam Zdunikowski, Jakub Haufa, Jose Sibaja, Maciej Pietraszko, Rafał Górzyński, Tomasz Daroch, Rafał Kwiatkowski, Piotr Pławner.

Zrealizował wiele nagrań muzyki teatralnej, w tym swoich własnych kompozycji oraz aranzacji, a takze nagrań dla Polskiego Radia.

W 2019 roku ukazała się płyta Polskie Sonaty Skrzypcowe, którą nagrał wraz z Bartkiem Niziołem. Płyta ta rozpoczęła cykl nagraniowy Polskie Sonaty Skrzypcowe, w którym znajdą się wszystkie sonaty na skrzypce i fortepian polskich kompozytorów. Część tego projektu jest już udostępniona na stronie internetowej www.sonaty.pl

W 2020 roku ukazała się płyta, którą nagrał wraz z Joanną Konarzewska i Rafałem Kwiatkowskim. Na tej płycie zostały uwiecznione tria fortepianowe Władysława Żeleńskiego, Grzegorza Fitelberga oraz światowa premiera – trio Apolinarego Szeluty.

Również w 2020 roku, wraz z Kwartetem Śląskim dokonał nagrania tria oraz kwartetu fortepianowego Władysława Żeleńskiego.

Telefon

+48 697 274 474